Gmina Gostynin położona jest w południowo- zachodniej części Mazowsza na krawędzi Wysoczyzny Kujawskiej. Okala miasto Gostynin i graniczy z gminami: Nowy Duninów, Łąck, Szczawin Kościelny, Strzelce, Łanięta oraz Lubień Kujawski. Tędy przebiegają ważne trakty drogowe z Płocka do Kutna oraz z Sochaczewa do Włocławka, a także powstała w 1924 roku linia kolejowa łącząca Kutno z Płockiem. Powierzchnia całkowita gminy wynosi 27.069 ha z tego 17.100 ha stanowią użytki rolne, 7317 ha lasy, zaś 455 ha jeziora.

Krajobraz gminy jest urozmaicony dzięki utworom polodowcowym - ozom, (piaszczysto - żwirowym pagórkom porośniętymi lasami mieszanymi), jeziorom rynnowym oraz wzgórzom morenowym. Przez gminę przepływają dwie rzeki - Skrwa Lewobrzeżna i Osetnica. W północnej części wchodzącej w skład Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego, występują ciekawe okazy flory i bogata fauna.