Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe

zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość”


Od września 2014r.  Gmina Gostynin realizuje projekt systemowy – Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość”. W projekcie bierze Projekt współfinansowany zudział 11 grup projektowych.


Projekt realizowany jest w:

•    Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Emilianowie (2 grupy projektowe Szkoła Podstawowa – 20 uczniów i Gimnazjum – 17 uczniów),

•    Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu (2 grupy projektowe Szkoła Podstawowa – 18 uczniów i Gimnazjum 22 uczniów),

•    Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierakówku (2 grupy projektowe Szkoła Podstawowa – 25 uczniów i Gimnazjum – 25 uczniów),

•    Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Solcu (2 grupy projektowe Szkoła Podstawowa – 20 uczniów i Gimnazjum – 15 uczniów),

•    Szkole Podstawowej w Sokołowie – 18 uczniów,

•    Szkole Podstawowej w Teodorowie – 21 uczniów,

•    Szkole Podstawowej w Zwoleniu – 15 uczniów.


Projekt jest wdrażany przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Celem ogólnym projektu jest wsparcie indywidualnego rozwoju uczniów zgodnie ze zdiagnozowanymi u nich potrzebami i możliwościami.
 
W ramach projektu prowadzone są zajęcia z bloku matematyczno-przyrodniczego, językowego oraz  poradnictwa  edukacyjno - zawodowego. Nauczyciele prowadzący oferują zajęcia bogate w doświadczenia, zajęcia praktyczne, wyjścia do instytucji a także wycieczki.

Projekt jest wdrażany przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Celem ogólnym projektu jest wsparcie indywidualnego rozwoju uczniów zgodnie ze zdiagnozowanymi u nich potrzebami i możliwościami.

W ramach projektu prowadzone są zajęcia z bloku matematyczno-przyrodniczego, językowego oraz  poradnictwa  edukacyjno - zawodowego. Nauczyciele prowadzący oferują zajęcia bogate w doświadczenia, zajęcia praktyczne, wyjścia do instytucji a także wycieczki.

W 2014 roku uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczyli w następujących wycieczkach:

- Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Emilianowie w dniu 19.12.2014r. odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W sposób interesujący i przyjemny poznali tajniki nauk ścisłych, i na własnej skórze mogli odczuć prawa fizyki czy biologii.

- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lucieniu w dniu 5.12.2014r.  odwiedziła Powiatowy Urząd Pracy w Gostyninie, natomiast uczniowie Gimnazjum w Lucieniu odwiedzili ten urząd w dniu 12.12.2014r. Celem wycieczki było spotkanie z doradcą zawodowym, który zapoznał uczniów z podstawowymi zadaniami Urzędu Pracy oraz jak dokonywać wyborów i sprawnie decydować o swojej przyszłość. Ponadto uczniowie uzyskali informację o najbardziej poszukiwanych zawodach na terenie naszej gminy.
W dniu 12.12.2014r. uczniowie Gimnazjum w Lucieniu udali się także do laboratorium  chemicznego „Intertek w Helenowie”. Uczniowie zapoznali się z takimi zagadnienie z zakresu biologii jak: wykrywanie związków pokarmowych w żywności(cukrów, białek, tłuszczów), wykrywanie zanieczyszczeń żywności(fosforanów, azotanów, barwników, konserwantów), wpływu chemicznych środków używanych do produkcji żywności na organizm człowieka. Uczniowie mogli dowiedzieć się jaki nowoczesny sprzęt chemiczny używany jest w laboratoriach oraz jak wykrywane są różne związki chemiczne w środkach czystości wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

- Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu odbyli także dwie wycieczki na wyższe uczelnie w Płocku. 11.12.2014r. odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku, gdzie uczestniczyli w wykładzie z j. angielskiego „Język dyplomacji”  oraz w zajęciach z matematyki „Podstawy rachunku prawdopodobieństwa”. Uczniowie zapoznali się
z technikami i metodami pracy na wyższej uczelni. Natomiast 15.12.2014r. zwiedzali oni Filię Politechniki Warszawskiej w Płocku gdzie mieli przyjemność wziąć udział
w zajęciach „Zastosowanie matematyki w programowaniu. Mogli on zobaczyć jak wyglądają laboratoria uczelniane, w których odbywały się pokazy zastosowania elementów matematyki na różnych przedmiotach. Uczniowie wybrali się również na zwiedzanie miasta Płocka, które odbyło się pod przewodnictwem nauczyciela języka angielskiego, który opowiadał o Płocku w języki angielskim. Uczniowie doskonalili nazwy miejsc w mieście, opisywali krajobrazy w języku angielskim.

- Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierakówku uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w dniu 16.12.2014r. Trasa wycieczki obejmowała:
•    wizytę w Centrum Nauki Kopernik, wystawy: - Mikroświat; - Majsternia; - Człowiek i środowisko; - Strefa Światła;- Świat Ruchu; - Teatr Robotyczny; - Bzzz!; - Re: generacja; - Korzenie cywilizacji;
•    Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego;
•    zwiedzanie Starego Miasta i Nowego Światu;


- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokołowie w dniu 11.12.2014 wzięli udział w wycieczce do Warszawy na lotnisko Okęcie oraz do Centrum Nauki Kopernik. Podczas wizyty na lotnisku zwiedzili budynek, obserwowali startujące i lądujące samoloty oraz prace obsługi na płycie lotniska. Następnie w Centrum Nauki Kopernik podobnie jak koledzy ze szkoły z Emilianowa czy Sierakówka przekonali się, jak w sposób ciekawy i przyjemny można poznać tajniki nauk ścisłych.

- Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Teodorowie – 2.12.2014r. wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem wyjazdu były warsztaty z chemii i fizyki z wykorzystaniem interfejsów pomiarowych wspomaganych komputerowo w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, w którym znajduje się Planetarium, gdzie uczestniczyli w  prelekcji astronomicznej. Uczniowie mogli oglądać obraz nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi w dowolnej porze doby i roku. Kolejnym punktem programu był pokaz: „Szklana Panienka”, dzięki któremu uczniowie mogli poznać budowę i biologiczne funkcje ludzkiego organizmu. Na zakończenie zaplanowane było zwiedzanie w muzeum. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali pierwsze komputery i telefony komórkowe.- Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zwoleniu – 20.12.2014r. wybrali się na wycieczkę do Torunia. Na spacerze po Toruniu uczniowie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki toruńskiej Starówce. Odwiedzili toruńskie Planetarium, gdzie mieli okazję uczestniczyć w seansie filmowym ,,Osiem planet?". Poznali tam najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżyło im to  tajemnice planet i galaktyk. Następnie udali się na wspaniałą przygodę z nauką w Centrum Nowoczesności ,,Młynie wiedzy". Zwiedzane wystawy pokazały uczniom  znaczenia nauki, techniki i kultury w życiu codziennym współczesnego człowieka. Mogli oni osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwymi naukowcami.

Również w tym roku szkoły mają zaplanowane do realizacji wycieczki do miejsc związanych ze szkolnictwem wyższym, edukacją i kulturą.

W dniu 7.05.2015r. odbyła się wycieczka Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu do Izby Edukacyjnej w Łącku. Podczas zajęć prowadzonych przez nauczyciela we współpracy z leśnikiem młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy leśnika oraz robotnika leśnego. Poznała rodzaje prac wykonywanych w lasach oraz wymagania, które należy spełnić, aby wykonywać zawody związane z lasem. Uczniowie mogli się zapoznać również z takimi zagadnieniami jak: ekosystem lasu czy wzajemne powiązania między populacjami w biocenozie lasu. Mieli oni także okazje podziwiać florę i faunę lasów na Mazowszu. Na wycieczce po lesie poruszane były tematy zwierząt oraz lasów, ich znaczenia w przyrodzie i w życiu człowieka,  Następnie uczniowie wybrali się do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. W trakcie zwiedzania młodzież zapoznała się z warunkami pracy opiekunów zwierząt w ogrodzie zoologicznych oraz poznała wymagania, jakie należy spełnić aby opiekować się zwierzętami.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  w Sierakówku odwiedzili 20 marca 2015r. Poznań. Trasa wycieczki to "Historyczny Poznań - Trakt Królewski" w tym:
•    Katedra, podziemia;
•    Zamek Przemysła;
•    Stary Rynek - Ratusz, Domki Budnicze, Pałac Górków;
•    Dawny Browar Huggera - Centrum handlu, sztuki i biznesu "Stary Browar";
•    Kościół Farny Św. Stanisława;
Uczniowie wzięli również udział w Międzynarodowych Targach Poznańskich tj. Targach Edukacyjnych oraz   Książka dla Dzieci i Młodzieży - XIV Spotkania Targowe.

Szkoła Podstawowa w Teodorowie już odbyła dwie wycieczki. Jedna z nich odbyła się dn. 25.04.2015r. Uczniowie uczestniczyli w III Festiwalu Nauki „Skołowany weekend”. Zajęcia odbywały się w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. „Skołowany weekend” miał formę krótkich wykładów prowadzonych przez członków Kół Naukowych z uczelni warszawskich. Uczniowie uczestniczyli w wykładach:
1.    Czekolada na obiad i chipsy Czekolada na obiad i chipsy na śniadanie - smacznego? na śniadanie - smacznego?
2.    Pokaz ptaków drapieżnych i kur ozdobnych.
3.    Moc kolorów – siła warzyw i owoców
4.    Wpływ żywności na odporność organizmu.
Między wykładami zwiedzali oni całodzienne wystawy i dawali się wciągać w wir nauki. Były to wystawy: Aerodynamika pojazdów, Światło, Daktyloskopia – niepowtarzalna okazja aby dać sobie pobrać odciski palców, Jak naprawiać ludzkie kości? Zastosowanie współczesnej inżynierii w medycynie.
Druga wycieczka  to podróż do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odbyła się ona 8 maja. Kilkugodzinny pobyt pośród mazowieckich łąk i pól, w otoczeniu wiejskich chałup i gospodarskich zabudowań dostarczył uczniom wiele atrakcji oraz wiedzy o dawnych, odchodzących w zapomnienie czasach. Zwiedzili oni typową, mazowiecką wieś rzędową z przełomu XIX i XX wieku. Obejrzeliśmy wnętrza chałup i przylegających do nich zabudowań. Poznali nieobecne już w dziś elementy wystroju domostw, stroju i narzędzia do pracy w polu oraz gospodarstwie. Zobaczyli również uroczy kościół z Drążdżewa, wnętrze dworu szlacheckiego, obejrzeli chałupę młynarza z królującym nieopodal wiatrakiem. Podziwiali wystawę rzeźby ludowej. Wiele radości sprawiła im przejażdżka wozem konnym wokół skansenu. Uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle. Uczniowie zasiedli do przygotowanych stołów, na których znajdowało się wszystko co potrzebne do wytworzenia prawdziwej sztuki. Każdy mógł wziąć swe dzieło do domu, by pochwalić się nim przed rodziną. Na zakończenie zaplanowane zostały zajęcia, podczas których uczniowie zdobyli podstawową wiedzę z zakresu historii pszczelarstwa oraz samodzielnie wykonali świeczki z węzy. W drodze powrotnej odwiedzili również ZOO w Płocku.


W ramach projektu zostały zakupione różnego rodzaju pomoce naukowe oraz sprzęt ITC. Szkoła Podstawowa w Emilianowie, Szkoła Podstawowa w Lucieniu, Gimnazjum w Lucieniu, Szkoła Podstawowa w Sierakówku, Szkoła Podstawowa w Sokołowie, Szkoła Podstawowa w Teodorowie, Szkoła Podstawowa w Zwoleniu otrzymały laptopy, Gimnazjum w Lucieniu otrzymało drukarkę, odtwarzacz DVD, telewizor 40’, Gimnazjum w Sierakówku oraz Szkoła Podstawowa w Solcu otrzymały projektory natomiast Gimnazjum w Solcu otrzymało telewizor 40’, odtwarzacz DVD, radioodtwarzacz CD i urządzenie wielofunkcyjne.
Projekt „Pomocna dłoń”

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki , Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępnie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

 

Beneficjentem projektu: Urząd Gminy Gostynin.

Termin realizacji: 01.12.2011r.-30.11.2013r.

Wartość projektu: 236 476 zł

Poziom dofinansowanie: 100%

 

Głównym celem projektu było wyrównanie szans edukacyjnych 317 uczniów klas I- III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gostynin poprzez indywidualizację procesu kształcenia w zajęciach z uczniami mającymi  trudności w nauce, logopedycznych, socjoterapeutycznych, gimnastyce korekcyjnej oraz rozwijających ich szczególne uzdolnienia.

 

Zajęcia realizowane były następująco:

- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi  trudnościami w czytaniu i pisaniu – Szkoła Podstawowa w Białotarski, Teodorowie, Emilianowie, Solcu, Sokołowie, Zwoleniu, Lucieniu i Sierakówku,

- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych – Szkoła Podstawowa w Solcu, Zwoleniu, Lucieniu i Sierakówku,

- zajęcia logopedyczne – Szkoła Podstawowa w Białotarsku, Teodorowie, Emilianowie, Sokołowie, Zwoleniu i Lucieniu,

- zajęcia socjoterapeutyczne – Szkoła Podstawowa w  Solcu i Zwoleniu,

- gimnastyka korekcyjna – Szkoła Podstawowa w Białotarsku, Teodorowie, Emilianowie, Sokołowie i Lucieniu,

- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych – Szkoła Podstawowa Teodorowie, Emilianowie, Solcu, Lucieniu i Sierakówku

- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów z muzyki – Szkoła Podstawowa w Sierakówku i Zwoleniu (muzyka i taniec)

 

W ramach projektu doposażono bazę dydaktyczną szkół w postaci materiałów dydaktycznych takich jak: plansze i tablice dydaktyczne, gry dydaktyczne oraz sprzęt specjalistyczny w tym specjalistyczne oprogramowanie, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych(wady wymowy, dysleksja, wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej).

 
 

Projekt „Klub Małego Smyka”

 
 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki , Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

 

Beneficjentem projektu: Urząd Gminy Gostynin.

Termin realizacji: 01.01.2012r. – 31.12.2013r.

Wartość projektu: 652 170,87zł

Dofinansowanie ze środków europejskich: 639 750,87zł

Wkład własny: 12 420,00zł

 

Celem głównym projektu było wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych poprzez utworzenie punktów przedszkolnych w okresie 2 lat.

 

W ramach projektu zostały utworzone 3 punkty przedszkolne (obejmujące opieką przedszkolną 51 dzieci w wieku 3-4 lata):

- w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Bohaterów 1 Grudnia 1939 r. w Emilianowie,

- w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta  w Solcu,

- w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu.

 

Dzieci uczęszczające do punktów przedszkolnych otrzymały wsparcie w postaci zajęć dydaktycznych (przyrodniczych, manualnych, ruchowych,  objęcia opieką specjalistyczną (dla dzieci i ich rodziców uczestnictwo w zajęciach pedagogicznych, terapii logopedycznej a także możliwości skorzystania z porad specjalistów) oraz rozwijanie umiejętności i talentów dzieci.

 

 
 

Projekt systemowy

„Dziecięca akademia przyszłości wyrównywanie szans edukacyjnych

uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające

kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych”


 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki , Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępnie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

 

Beneficjentem projektu: Urząd Gminy Gostynin.

Termin realizacji: 01.09.2012r.-30.06.2013r.

Wartość projektu: 70 743 zł

Środki Unii Europejskiego: 60 131,55 zł

Dotacja rozwojowa: 8 489,16 zł

Budżetu Województwa Mazowieckiego: 2 122,29zł

 

  

Projektem objęto Szkołę Podstawową w Zwoleniu, Solcu, Teodorowie i Emilianowie
W ramach tego projektu zostały zorganizowane:

- zajęcia ICT,

- zajęcia z przedmiotów przyrodniczo-matematycznych,

- zajęcia z języków obcych,

- zajęcia w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego,

- zajęcia sportowo-wychowawcze

 

 

Szkoła Podstawowa w Zwoleniu oraz Teodorowie  została Laureatem Konkursu „ Start w przyszłość” na najciekawsze zajęcia realizowane w ramach projektu „ Dziecięca akademia przyszłości wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych”. Nagrodą było dofinansowanie do wycieczki do Warszawy i wycieczki Polska-Czechy-Niemcy dla 21 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zwoleniu oraz 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej
w Teodorowie.
 

Wstecz | Do góry
Pogoda
Pogoda Gostynin z serwisu

Kalendarium
Odwiedzin dzisiaj: 1561
Odwiedzin wszystkich: 4254786
Copyright by Gmina Gostynin    |    Wykonanie: Plocman