UROCZYSTOŚCI KULTURALNE NA TERENIE GMINY GOSTYNIN

Poza inwestowaniem w infrastrukturę techniczną Wójt Gminy Gostynin jest gospodarzem otwartym na rozwój kultury, tradycji i sztuki. Na terenie Gminy Gostynin odbywają sie liczne imprezy kulturalne.

Jedną z nich  jest Ogólnopolski Plener Malarski "Plener u Wojta". Pierwszy plener odbył sie w 1998r oku. Jego uczestnikami są artyści z kraju i zagranicy oraz lokalni artyści z Gostynińskiego Towarzystwa Popierania Twórczości Plastycznej. "Plener u Wójta" stał się tradycja spotkań ludzi ze sztuką. W 2009 roku po raz pierwszy połaczono Plener z warsztatami plastycznymi dla młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Gostynin. Od samego początku "Plener u Wójta" odbywa sie w Neoklasycystycznym Pałacu w Lucieniu. Na jego zakończenie odbywa się wernisaż prac artystów profesjonalnych i uczestników warsztatów.

Od kilku lat Ogolnopolski Plener Malarski "Plener u Wójta" wieńczy Gala Operowo - Operetkowa, która odbywa się w ramach Festiwalu Operowo - Operetkowego na Mazowszu. Do Lucienia zjeżdżają wówczas swiatowej sławy soliści operowi. Wśród nich Beata Wardak, Aleksandra Hofman, Aleksandra Orłowska, Leszek Świdziński, Robert Szpręgiel. Należy dodać, że Gmina Gostynin została wpisana w cykl tego typu uroczystości, co zachęca mieszkańców, turystów i wszystkich melomanów do relaksu w klimacie wielkiej sztuki.

Wójt Gminy Gostynin, chcąc krzewić lokalna tradycje i kulturę wspiera finansowo zespoły folklorystyczne działające na terenie gminy. Są to: Zespoł Pieśni i Tańca PROMYKI LUCIENIA, Dzieciecy Zespół Pieśni i Tańca SOLEC oraz Zespół Folklorystyczny BIAŁKI. Ponadto organizowane są Przeglądy Dzieciecych Zespołów Ludowych, na których prezentują się dzieciece zespoły folklorystyczne z terenu gminy Gostynin i okolic.

Ponadto Wójt Gminy Gostynin propaguje wśród mieszkańców ziemi Gostynińskiej zdrowy styl życia. W roku 2008 z jego inicjatywy, odbyły sie I Gminne Dożynki Ekologiczne. W ramach Świeta Plonów odbyły sie pogadanki na temat rolnictwa i produktu ekologicznego oraz zdrowego stylu zycia. Wszyscy goście przybyli na Dożynki mogli skosztować produktow ekologicznych. Mogli rownież zakupić ekologiczne pieczywo, sery, miód oraz przetwory.