Święto Niepodległości w Gostyninie
"Jeśli Pan Bóg mi pozwoli być jeszcze kiedyś na Wawelu, to pójdę do grobów królewskich i pójdę też do grobu Marszałka. Wtedy przyszedłem na świat, kiedy szli na Warszawę bolszewicy, kiedy dokonał się "Cud nad Wisłą", a jego narzędziem, narzędziem tego "Cudu nad Wisłą: w znaczeniu militarnym był niewątpliwie Marszałek Piłsudski i cała polska armia. Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną Ojczyzny, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim." – mówił w 1991 roku, w czasie pielgrzymki do Polski, św. Jan Paweł II.
Od godziny 11:00, złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym Św. Jakuba w Gostyninie, rozpoczęły się gostynińskie świętowanie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, za którą przelewali krew nasi dziadowie i pradziadowie. Po 123 latach niewoli, rozbiorów, germanizacji i rusyfikacji, walki brata z bratem, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego, odzyskali Biało – Czerwoną Flagę.
Przed południem, we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ks. Kan. Krzysztof Wojciech Jończyk Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Gostyninie w koncelebrze Ks. Kan. Andrzeja Rutkowskiego Dziekana Dekanatu Gostynińskiego, uczestniczyli: poczty sztandarowe, władze samorządowe, delegacje oraz mieszkańcy Ziemi Gostynińskiej.
Tradycyjnie po liturgii miał miejsce przemarsz ulicami Gostynina, od Pomnika Św. Jana Pawła II, przez ul. Floriańską, Wojska Polskiego i Legionów, do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożono również pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w Gaśnem.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – niech te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego będą nieustanną lekcją patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny, za którą krew przelewały kolejne pokolenia Polaków.
Data dodania 11 listopada 2022