Dystrybucja węgla dla mieszkańców
Szanowni Mieszkańcy Gminy Gostynin,
Wniosek - dystrybucja węgla (II tura)
Wójt Gminy Gostynin podaje do wiadomości procedurę postępowania dotyczącą zakupu węgla na preferencyjnych warunkach.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (DZ.U. z 2022 r. poz. 2236), zakup paliwa stałego przez gminę jest realizowany od podmiotu wskazanego przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych. Dla Gminy Gostynin takim podmiotem jest spółka PGE Paliwa, z którą w dniu 18 listopada 2022 roku została podpisana stosowna umowa.
Zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego jest realizowany w cenie 1 900 zł brutto za 1000 kg. Po odbiór faktury za zakup paliwa stałego (węgla) należy zgłosić się do Urzędu Gminy w Gostyninie pok. 9 – po otrzymaniu informacji telefonicznej o pozytywnym zweryfikowaniu wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego.
Płatności należy dokonać osobiście najpóźniej następnego dnia roboczego od dnia wystawienia faktury, w kasie Urzędu w pokoju nr 7 lub na rachunek bankowy: Bank PKO BP SA, nr konta: 82 1020 3541 0000 5202 0370 2164 ., w tytule wpisując „zakup węgla – imię, nazwisko, adres Wnioskodawcy, Nr faktury”.
Po dokonaniu zapłaty składy opału będą się kontaktowały indywidualnie z wnioskodawcą (pod wskazany we wniosku nr telefonu) w celu ustalenia terminu i sposobu odbioru opału.
Cena zakupu paliwa stałego, nie obejmuje kosztów transportu paliwa stałego z miejsc dystrybucji w gminie (tj. Firma Przemo – Przemysław Tyrajski, ul. Płocka 66, 09-500 Gostynin oraz firma „Sław-Bud”- Sławomir Kosiński z siedzibą Lucień 48, 09-500 Gostynin) do gospodarstwa domowego.
Osoba dokonująca odbioru paliwa stałego (węgla) zobowiązana jest pisemnie potwierdzić jego odbiór na dokumencie sporządzonym przez składy węgla : Firmę „Przemo” – Przemysław Tyrajski oraz firmę „Sławbud” – Sławomir Kosiński
Gmina nie ma wpływu na jakość zakupionego paliwa stałego. Certyfikat jakości paliwa stałego otrzymanego przez gminę od podmiotu sprzedającego paliwo stałe, opublikowany jest na stronie internetowej gminy i w BIP.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, dokonana została nowelizacja Rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, Zmiana rozporządzenia, która weszła w życie 3 grudnia 2022 r., umożliwia przeniesienie niewykorzystanego w 1. okresie zapotrzebowania na następny okres (od 1 stycznia 2023 r.).
Nowelizacja zakłada, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres. Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłorocznym wniosku tę niewykorzystaną cześć limitu (w podanym przypadku 500 kg; czyli jego wniosek będzie dotyczył 1 500 kg, powiększonych o 500 kg).
Certyfikaty:
Data dodania 13 grudnia 2022