Obchody 105. Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
W Gminie Gostynin święto 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę było również okazją do uroczystego odsłonięcia muralu na budynku Szkoły Podstawowej w Zwoleniu oraz odsłonięcia kamiennego wieńca przy pomniku Powstańców Styczniowych w Gaśnem.
Uroczystość rozpoczęła się na dziedzińcu szkoły podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu, gdzie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, tym samym odsłaniając mural przedstawiający patrona szkoły – grafika nawiązująca do pomnika w Gaśnem, upamiętniającego wydarzenia z 1863 r.
Wójt Gminy Edmund Zieliński w swoim wystąpieniu mówił: "...Ten mural to przypomnienie o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny. To hołd dla powstańców, którzy oddali największą cenę, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Odsłaniając go, nie tylko uświetniamy ścianę naszej szkoły, ale przede wszystkim przekazujemy młodemu pokoleniu wartości, które stanowią o naszej tożsamości narodowej. Dzieło to nie zostało stworzone, aby gloryfikować wojnę, ale by przypominać o konsekwencjach, które niesie brak dialogu i zrozumienia między ludźmi. Niech będzie ono także symbolem naszego dążenia do pokoju i zgody, przewodnikiem w kształtowaniu postaw obywatelskich, które są tak potrzebne w dzisiejszym świecie …”
Kolejna część obchodów święta zgromadziła gości pod pomnikiem Powstańców Styczniowych w Gaśnem.
Uroczystość rozpoczęto Hymnem Państwowym, który zaintonował gminny chór Vox Cordis oraz miejski chór Arce Cantores pod dyrygenturą Pana Michała PilIchowicza.
Burmistrz miasta Gostynina Paweł Kalinowski w swoim wystąpieniu nawiązał do historii – wydarzeń z 1863r – tj.: walki rozegranej w Gaśnem, gdzie poległo 49 powstańców. Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Pan Jacek Liziniewicz nawiązał do obecnej sytuacji na świecie i toczących się obecnie wojnach.
Wójt Gminy mówił:
„Stojąc podczas uroczystości, na tle pomnika, który stał się trwałym symbolem pamięci o bohaterach Powstania Styczniowego, czuję wielką odpowiedzialność, aby godnie oddać hołd tym, którzy 160 lat temu podnieśli zryw narodowy przeciw zaborcy, walcząc o wolność naszej Ojczyzny.
Powstanie Styczniowe, choć zakończone klęską, jednak jest symbolem niezłomności i determinacji Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości. Przypomina nam, że historia naszego narodu to nie tylko chwile triumfu, ale także ofiara i ból. Dziś – 11 listopada, w Gaśnem stajemy, by uczcić pamięć tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu wolności”.
Następnie ks. proboszcz Krzysztofa Jończyk wraz z przybyłymi na uroczystość odmówił Modlitwę za poległych.
Kolejnym punktem było odsłonięcie kamiennego wieńca ufundowanego przez Wójta Gminy Gostynin oraz Burmistrza Miasta Gostynina. Wieniec symbolizuje wdzięczności i przypomnienie o walce, która choć przegrana, przyczyniła się do ostatecznego odzyskania niepodległości oddający pamięć i honor poległym w 160. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego.
U podstawy wieńca wmurowano kapsułę czasu — pamiątkową tubę zawierającą szkic wieńca wraz z podpisami władz i zaproszonych gości.
Wieniec oraz mural został zaprojektowany i wykonany przez malarza i rzeźbiarza Pan Tadeusza Biniewicza.
Przy dźwiękach werbli złożono kwiaty i zapalono światła pamięci.
Uroczystość zakończono wspólnym śpiewem patriotycznych pieśni przy ognisku i poczęstunku przygotowanym przez KGW Gaśno na terenie świetlicy w Gaśnem.
Dziękujemy Harcerzom, Pocztom Sztandarowym Szkół Podstawowych z terenu Gminy Gostynin, 4 Pułkowi Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej za udział i pełnienie warty honorowej przy pomniku, za uświetnienie uroczystości i oprawę muzyczną chórom Vox Cordis i Arce Cantores, sponsorom - firmie bracia Dubielak oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Gaśnem za przygotowanie poczęstunku. Wszystkim obecnym za tak liczne przybycie na wspólne obchody i świętowanie odzyskania niepodległości.
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Data dodania 13 listopada 2023